Архитектите от Anderson Anderson Architecture наскоро завършиха прототип на енергопозитивна преносима класна стая на Хавайските острови, която произвежда четири пъти повече енергия от необходимото ѝ. Този прототип е част от плановете на местната управа да замени 10 000 портативни класни стаи в следващите 10 години, тъй като в момента 25% от хавайските ученици посещават стари и нискокачествени преносими училищни единици. Енергопозитивният прототип предлага подобрена учебна среда, като заедно с това максимизира консервацията на енергия, произвеждайки електричество и вода.
Прототипната класна стая с площ от 90 кв. м се състои от три предварително изготвени модула. Специфичният шедов покрив използва северното изложение, за да оптимизира вентилацията и да предостави на учениците мека и дифузна северна светлина. Соларните панели, които покриват шедовете под оптимален южен ъгъл, едновременно засенчват вътрешното пространство и се възползват от силното тропическо слънце, за да произвеждат енергия. По този прост начин различните нужди на сградата не само че не си пречат, но и си съдействат.
Всички прозорци са отваряеми, за да се постигне най-добра естествена вентилация в различните сезони и моменти от денонощието. Всички материали са органични и специално подбрани така, че влиянието им върху околната среда да е минимално. Сензори ще отчитат кога класната стая се използва и ще “заучават” режима на експлоатация, за да оптимизират допълнително използването на ресурси.
Аналитичен модел на 30-годишен цикъл на използване показва, че разходите за поддръжка на този прототип ще е са по-ниски от тези на конвенционалните портативни класни стаи, разпространени на Хаваите. Освен икономическия си аспект, устойчивите мерки имат и образователен ефект – те целят да възпитат поколения, които ще живеят с мисъл за околната среда, връзката си с нея и максималната ефективност, до която води добрата симбиоза.
Класната стая е екипирана и с мониторингови системи, които предоставят данни за начина на представяне на проекта в практиката. Тези данни ще бъдат анализирани от екип учени в продължение на 2 години. Информацията ще бъде използвана и като учебно средство.