Skip to main content
search

© Andrea Avezzu. Cortesia de La Biennale di Venezia 2018

Какъв по-добър начин да отпразнуваме Международния ден на жената от това да отбележим успеха на две дами в сферата, които тази година бяха отличени с най-ценния архитектурен приз в света, а именно наградата Прицкер?

Ивон Фаръл и Шели Макнамара са от Ирландия и работят заедно от 1978 г. насам, когато основават дъблинското студио Grafton Architects. Те пробиват своя път в архитектурата и израстват като професионалисти в сфера, която продължава да бъде доминирана от мъже. С постижението си те стават едва четвъртата и петата жена, удостоени с Прицкер. Освен това са и единственото дуо дами, което бива отличено в 41-годишната историята на „оскара на архитектурата“.

University of Limerick. Image: Dennis Gilbert

Работата им често се асоциира с умелото използване на бетон и камък. Вдъхновението от бруталистичните обеми и естествените материали могат да бъдат прочетени в много техни творби. В разпознаваемия им стил са изградени множество жилищни, обществени и търговски сгради. Участвали са в значими проекти като например Министерството на финансите в Дъблин.

Най-известни двете дами обаче стават с подхода си към дизайна на университетски здания.

Стават разпознаваеми на световната архитектурна сцена точно с проект от този тип – сградата на Университета Bocconi в Милано. При изграждането му не изневеряват на стила си. Фасадата е изцяло изградена от камък, а формата е вдъхновена от чистите обеми на брутализма. Проектът получава признанието на най-добрите в сферата, когато бива обявен за сграда на годината на Световния фестивал на архитектурата.

Universita Luigi Bocconi. Image: Frederico Brunetti

Успехът с университета в Милано прокарва пътя им в проектирането на още няколко значими академични сгради. На тях са поверени проектирането на Университета в Дъблин и Икономическите институти в Тулуза и Лондон.

През 2016 г. изграждат и технологичния кампус на Техническия университет в Лима, столицата на Перу. С него Фаръл и Макнамара печелят поредния значим приз – наградата на Британския кралски архитектурен институт (RIBA) . През 2020 те получиха и златния медал на RIBA за цялостния им принос в архитектурата.

Kingston University Town House. Image: Ed Reeve

Редом с множеството им успешни архитектурни проекти, Макнамара и Фаръл са куратори на 16-тото Венецианско архитектурно Бианале през 2018 г. Постепенно и стремглаво двете изкачват стълбичката в професията. С дългогодишната си практика и множество успехи стават едни от най-успешните дами в съвременната архитектура.

Удостояването им с Прицкер е логичното продължение на години трупан опит, добра архитектура и значими архитектурни отличия.

Solstice Arts Centre. Image: Ros Kavanagh

Точно така е описана и причината за избора им за носители на тазгодишния Прицкер:

„Наградата е присъдена за неспиращата им отдаденост към съвършенството. Те, без грандиозни и фриволни жестове, са създали сгради, които имат монументално институционално присъствие, но дори те са зонирани и помислени по такъв начин, че успяват да създадат интимни пространства, предразполагащи за създаването на сплотени общности в тях.“

University of Limerick. Image: Dennis Gilbert

Архитектурната гилдия отпразнува титулуването на Макнамара и Фаръл за цялостния им принос в архитектурата. Марта Торн – изпълнителен директор на Архитектурната награда Прицкер, отбеляза случая с думите:

„Изключително съм щастлива, че две жени спечелиха наградата. Те са светлина за всички други дами в архитектурата. Те са модел за подражание, показвайки, че талантът, независимо дали притежаван от мъже или жени, е много ценен за предизвикателствата, пред които сме изправени.“

Ние също сме щастливи, че чрез тази платформа имаме възможността да отпразнуваме успеха на дамите в архитектурата на Международния ден на жената. Не само талантът, но и желанието за по-добър свят и по-добра среда за всички нас е водеща мотивация за всеки един архитект. Ще продължаваме да отбелязваме успехите на архитектурата и всяка измината крачка към създаването на по-добър свят.

Зекие Емин

Архитект и изследовател със страст към историята, културното наследство и неговото адекватно преизползване и интегриране в реалностите на ХХI век. Вярва, че архитектурата е прякото отражение на човешката история. Тя е вечна - съществува физически от древността до наши дни. Аналогично писането е прякото отражение на нашите мисли и единственият начин да ги запазим във времето.

Остави коментар

Close Menu