Съвсем наскоро получих една много специална пратка от „Баумит“ – книгата „Shades of white“ (в превод: „Нюансите на бялото“). Луксозното издание повдига много интересна тема през призмата на 46 водещи европейски архитекти. Белият цвят – неговото приложение, комбинации, смисъл и ефект, както и фините му оттенъци, създават чиста и запомняща се архитектура. Книгата ни пренася през редица любопитни проекти и гледни точки. Вдъхновени от белия цвят, нека си поговорим още малко за неговата магия…
Още в първата година на университета ни учат да правим макетите си в бяло.
Интересен експеримент, този подход ни насочва да се съсредоточим във формата, да махнем излишното и да търсим съвършенство. Оказа се, че без да имаш изразното средство на текстурите и цветовете, задачата става далеч по-трудна. Въпреки това старателно се учехме на простота и категоричност. А когато преминахме този етап и се обърнахме към примерите от световната практика, видяхме още много архитектура в бяло.
Липса на цвят? Или цяла една палитра от възможности?
Бялото, в зависимост от примесите, с които е обогатено, може да изглежда студено и чисто; друг път пък да навява уют, топлота и дори да излъчва леко сияние. Ако обвържем тези тоналности с оформлението на фасадите, виждаме, че
Фините разлики в нюанса създават огромни разлики в облика на сградата.

House E in Artemida, Greece by Buerger Katsota Architects
За 12-те нюанса бяло
Преди 10 години „Баумит“ създава най-голямата фасадна цветова система – Baumit Life, която е съставена от 888 уникални цветови тоналности. И въпреки че съществуват стотици примамливи възможности, архитектите все така се въртят в темата на белия цвят. Именно затова специалистите от компанията анализират неговите фини нюанси и създават колекция от 12-те най-красиви оттенъка. Носещи имена на лед, магнолия, дантела и шампанско, поетичната палитра е сигурен избор за всеки архитект.
Запознайте се с 12-те нюанса бяло на „Баумит“.
В допълнение, благодарение на своята хидрофобна структура Баумит КреативТоп позволява белите фасади да останат такива за дълго време. А освен чистата естетиката на този цвят, той има още едно съществено предимство – неговата отражателна способност отблъсква слънчевите лъчи и така се справя с прегряването.

Radu Teaca – BNT Office Building
„Цветовите тенденции идват и си отиват, но класическото бяло си остава все така популярен избор.“
В книгата „Shades of white“ архитекти от цяла Европа споделят коя е любимата им съвременна сграда, коментират понятието „зелена сграда“ и разсъждават над бъдещето на архитектурата. Радваме се да видим и родни архитекти сред интервюираните. Арх. Милица Петрова от Spacemode Studio споделя, че
„В монохроматичната версия (на една сграда) пропорциите са подчертани и ясно заявени, линиите са чисти, обемите са откровени, а грешките не могат да бъдат скрити. „Белите архитекти“, като например Ричард Майер използват обем и пространство и може би в това е цялата идея: да създадеш материално единство, което придава емоция и чувство отвъд ефекта на цвета.“
От своя страна, арх. Крум Сергеев от Studio Creative споделя, че „Архитектурата е изкуство, което е пряко ангажирано с обществото, с изграждането на околната среда, която помага на всеки един от нас да се чувства по-благоприятно, общувайки с нея.”

2071 Gazebo – Za Bor Architects
Простички въпроси отвеждат до богата палитра от интригуващи отговори.
Анриа Русан от Rusanov Ured D.O.O припомня, че архитектурата в бяло не означава винаги лесната и очевидна опция, а символизира респект към околната среда и традицията. Хейке Ханада пък споделя, че „Нецветовете бяло и черно имат особено очарование. Сами по себе си, те са едно цяло царство. Бялото води към тишина.“
А защо архитектите проектират в бяло, но носят черни дрехи?
Клише или не, виждаме това явление ясно изразено и у нас. Сякаш черното поло и черните рамки дефинират един готов архитект. В книгата тази зависимост беше интересно анализирана от Степан Мали от ma3 architekti studi:
Архитектите носят черно, защото имат много други начини да изразят креативността си.
Оставяме темата отворена. Каквото и да имат архитектите в гардеробите си, е доста по-важно какви сгради дават на улиците ни. А ние определено сме от любителите на „бялата архитектура“, на тази, която не изпитва необходимост да „крещи“, че е там; архитектура, скромна и смислена, подредена и създадена с уважение към контекста.
Вижте още защо бялото никога не излиза от мода.