Преди броени дни организационният екип на наградите Прицкер (Pritzker Architecture Awards) официално обяви председателят на журито за предстоящото издание на конкурса. През идната 2021г. ще се проведе 43-тото издание на наградите, определяни като “архитектурните Оскари”, а начело на журито ще бъде чилийският архитект Алехандро Аравена. Самият Аравена е лауреат и носител на престижната награда за 2016г.

Архитектът от чилийски произход Алехандро Аравена по време на награждаването си с престижната награда Pritzker през 2016г. | Източник: ArchDaily
Кой е Алехандро Аравена?
Алехандро Аравена е един от най-известните чилийски съвременни архитекти. Роден през 1967г. в Сантяго, той следва архитектура в Папския католически университет на Чили. Докато преподава в Харвардския университет като гостуващ професор между 2000 и 2005г., той се запознава с Андрес Якобели – строителен инженер, заедно с когото основава ELEMENTAL. От 2010 до 2015 г. той е член на журито на наградата Pritzker.
Аравена е носител на редица местни и международни награди, сред които Прицкер, а зад гърба си има спечелени многобройни архитектурни конкурси. Най-големият принос на Аравена за съвременната архитектура е работата му в посока на развитието на нейния социален аспект.
Социалната архитектура и ролята на архитекта
За себе си Аравена казва, че е любител на функционалната и социалната архитектура, отвъд естетичния подход в дизайна.
Именно върху тази идеология се базират и неговите концептуални разработки във всеки проект. Според него „Архитектите обичат да строят неща, които са уникални. Но ако нещо е уникално, то не може да се повтори, така че по отношение на това, че обслужва много хора на много места, стойността е близка до нулата.”

Проектът Quinta Monroy на ELEMENTAL за социални жилища, които дават възможност за голяма степен на персонификация; кадър преди намесите на жителите | Източник: ArchDaily
За сградите на Аравена можем да кажем, че те удовлетворяват няколко основни цели на архитектурата. Основната сред тях е да подобри начина на живот на хората и средата, в която те живеят, работят, общуват, живеят. Чрез оценка както на социалните нужди, така и на човешките желания, политическите, икономическите и екологичните проблеми и фактори, Алехандро успява да създаде практични и функционални сгради, които са лесни за поддръжка и добре възприети от техните обитатели. Именно поради работата му в тази посока той бива избран за носител на наградата Прицкер през 2016г., като журито го определя като “най-социално ангажираният носител на наградата до момента”.

Проектът Quinta Monroy на ELEMENTAL за социални жилища, които дават възможност за голяма степен на персонификация; кадър след намесите на жителите | Източник: ArchDaily
Един от най-известните проекти на Аравена е Quinta Monroy – социално жилище, чрез което се реализира концепцията за непрестанно нарастващо жилище. В основата на разработката е заложен икономическият фактор за малък бюджет и ниски разходи. Предложението на ELEMENTAL – проектантското студио на Аравена, е вместо да изгради едно цяло жилище с по-ниско качество, да се постои “половин къща”, която да бъде достроена съобразно персоналните необходимости и потребности на нейните обитатели.

В практиката си Аравена разработва няколко големи проекта за социални жилища, в които голяма степен на участие имат и обитателите им след момента на нанасянето си там | Източник: ArchDaily
Така екипът на бюрото предлага технологично решение, включващо санитарно и две спални помещения, оборудвани с всичко необходимо за нормален живот на площ 40 квадратни метра. Стъпвайки върху тази “основа”, всяко семейство, което е ползвател на едно от тези социални жилища, има възможността да дострои останалата част от дома си съобразно собствените си желания.

Casa OchoQuebradas – един от най-известните и същевременно контроверсни проекти на Аравена за еднофамилна жилищна сграда на брега на океана
Силата на архитектурата да променя средата и новите тенденции в архитектурните награди
През последните години се забелязва ясна тенденция за изразено акцентиране върху социалната страна на архитектурата и силата й да променя към по-добро средата, в която живеем. Това несъмнено се отразява и върху провежданите архитектурни конкурси и награди в цял свят. Пример за това са част от победителите на последните издания на наградите Mies van der Rohe – проекти, предвиждащи реновации на сгради, част от културно-историческото наследство от края на XX в.

Преди и след – проектът за реновация на многофамилната жилищна сграда Grand Parc в Бордо, Франция, е носител на приза EUMiesAward за 2019г. | Източник: Detail Magazine Online
Чрез избора на Алехандро Аравена за председател на журито на най-престижните награди за архитектура в света това се заявява още по-силно. Неслучайно редица експерти са на мнение, че архитектурата и градския дизайн са от голямо знамение за преодоляването на икономически, политически и социални проблеми в световен мащаб. В сегашния контекст, нормално е да се запитаме – каква ще бъде ролята на архитектите в борбата с коронавирус пандемията?