Skip to main content
search

Неоспоримо е, че големите градове предлагат широк спектър от възможности за развитие в кариерен, социален и културен аспект. Повишеният интерес към собствен имот в града стимулира и строенето на нови и все по-големи жилищни кооперации. Това често е придружено от обемни инфраструктурни промени, които невинаги функционират безпроблемно. Надстрояването на вече съществуващи обекти е възможна алтернатива, която е бързо и ефективно решение на проблема с необходимостта от жилища. Как това може да се случи без да има риск за съществуващата конструкция и как може да се направи екологично? Ще разберете от статията.

Didden Village

Нека да навлезем в темата с един от най-емблематичните и провокативни проектиза надстрояване на жилищни сгради, използващи дървен материал. Didden Village е дело на архитектите от MVRDV през 2006г. и се намира в Ротердам. Впечатлява с нетипичния си син цвят и въплъщава тенденцията към оползотворяване на покривните пространства в градската среда. Новите обеми са изработени изцяло от дърво. За разлика от екстериора, в интериора са запазени естественият цвят и текстура на дървото, които обгръщат с чувство на уют и топлина.

Didden Village в Ротердам | Източник: archdaily.com

“Wood in the sky”

Още един интересен пример е проектът “Wood in the sky” на group8 от 2012 г., намиращ се в Женева, Швейцария. Контрастно на предходното надстрояване, тук целта е била “чуждото тяло” да се слее с пейзажа на съществуващата сграда. Използван е почти изцяло дървен материал за конструкцията, като изключение правят носещите стени от стоманобетон.

“Wood in the sky” в Женева | Източник: archdaily.com

Защо с дърво, а не изцяло с бетон?

В сравнение с бетона, дървото се характеризира с пет пъти по-ниско тегло. Това е от голям плюс в конструирането на допълнителни етажи, понеже би позволило планирането на по-голям брой такива без да има риск за утежняване на конструкцията на съществуващата сграда.

Сравнение на бетонна стена и такава от дърво | Източник: „Aufstocken mit Holtz”, Charles von Buren

Също е препоръчително да се помисли и за дебелината на необходимия топлоизолационен слой. Добрият избор на материали може да спечели повече полезна площ. Една масивна стена от стоманобетон би имала хипотетично дебелина между 36-40 см заедно с изолацията. Притежаваща напълно същите качества, такава от дърво би варирала между 18-20 см. Тоест е възможно да се оптимизира двойно необходимото за конструкцията пространство.

Фактор при надстрояването е и времето за изпълнение.

Понеже става въпрос за нарушаване целостта на съществуващ и вероятно населен вече обект, технологичното време трябва да бъде възможно най-съкратено. Проектите, в които се използва дърво, се характеризират със съкращаването на времето за изпълнение, както и с икономичността си във финансов план.

Прочетете за първия еко стадион от дървесина | Stroiinfo | Стройинфо

Готовите елементи позволяват бърз монтаж | Източник: iwbcc.com

В тази връзка, дървесината се оказва примамлив и удачен избор. Елементите от дърво могат да бъдат предварително произведени в работилници, където да са защитени от метеорологичните фактори. Може да се осъществи сглобяването на всеки един от слоевете на стената – от вътрешната облицовка до фасадата, както и да се приготвят отворите за прозорците и вратите. Освен това, на строителната площадка не се изисква инсталирането на тежки или специфични машини, а елементите могат да бъдат с лекота сглобени като пъзел един до друг и закрепени за носещата конструкция. Така се избягват наслояването на прах и вредният за околните шум.

Важно е да се има предвид конструктивната защита на дървото.

Тъй като материалът е с органичен произход, той е много податлив на въздействието на климата. Планирането на достатъчна стреха е от основно значение, за да се предотврати попадането на вода във фугите, където елементите се съединяват. Дървото не е водоустойчив материал. Използването на лакове и друг тип защитни покрития могат да отложат във времето въздействието на климата, но не и да го предотвратят напълно. Затова е важно да се има предвид, че елементите могат да бъдат намокрени по време на валежи, но не и да останат за дълго в присъствието на вода.

Противопожарната сигурност на дървената конструкция е от водещо значение.

Всеки един сегмент, който е с дървесен произход, трябва да бъде добре защитен и предвиден с необходимата дебелина. Колкото по-масивен е елементът, толкова повече време за евакуация се печели в случай на пожар. Най-критични точки на конструкцията са свръзките, тъй като там се нарушава целостта на носещите елементи. Интересно е, че в някои случаи от по-голямо значение за оразмеряването на гредите и колоните са именно свързващите елементи – дали са отново от дърво, стомана или друго.

Примерна конструкция за надстрояване с дърво | Източник: naturallywood.com

Дървесината е материал, който не е често разпространен в строителството, но защо това да не бъде именно бъдещето? Тя гарантира леки конструкции, бързо време за производство и строеж, рециклируемост. От друга страна, надстрояването на съществуващи вече здания може да бъде едно от решенията на проблема с липсата на пространства във високотърсените квартали без да се налага преустройство на пътища и събарянето на съществуващи сгради.

 

Основни източници:
Didden Village / MVRDV | ArchDaily
Wood in the Sky / group8 | ArchDaily
proHolz Austria: Alles über Holz, Baustoff und Rohstoff
“Aufstocken mit Holz”, Charles von Buren, издателство Birkenhäuser

Остави коментар

Close Menu