Skip to main content
search

Всяка година на днешната дата отбелязваме Деня на Европа, който е посветен на мира и единството на Стария континент. През последните години Европейският парламент увеличи сградния си фонд и адаптира съоръженията си. Наред с това разширяването на европейския проект и промените в стандартите за сигурност изискват обновяване на може би най-познатия архитектурен символ на Европа – сградата “Пол-Анри Спаак” (или само СПААК). В нея се помещава пленарната залата, тя поема и основните функции за посрещане на граждани, медии и официални посетители. 

Визуализация на конкурсното решение | източник: JDS Architects

Наскоро бе проведен международен архитектурен конкурс за сградата СПААК, с излъчен победител EUROPARC – екип от пет архитектурни бюра от 5 различни европейски държави: JDS Architects, Дания; Coldefy, Франция; CRA-Carlo Ratti Associati, Италия; NL Architects Холандия и Ensamble Studio, Испания.

Конкурсното решение 

Решението предлага преизползване на сградата “Пол-Анри Спаак”. Основната цел е да се създаде епицентър на демокрацията в Европа – пресечна точка между разнообразните общности и едновременно с това да се повиши взаимодействието и прозрачността между политиците, Европейската институция и гражданите.

Схема на нови протранства | източник: JDS Architects

С обновения комплекс Европейският парламент се стреми да даде пример в цялостния си екологичен подход. Той е предназначен да бъде устойчив, като устойчивостта се измерва по отношение на оперативност, поддръжка, гъвкавост и адаптивност. Проектното решение запазва основната конструкция на сградата и се фокусира върху няколко ключови момента – площадното пространство, фасадното решение, пленарната зала и ботаническата градина.

Четете тук: MVRDV с предложение как да адаптираме градовете към покачващото се ниво на световния океан

Създаване на връзка с града

На градоустройствено ниво предложението на архитектите търси връзка между Парламента и града. Посредством отваряне на обема на сградата и организация на пешеходните потоци се създава по-силна връзка със съседните публични пространства на площад “Люксембург” и парк “Леополд”. Проведената идея за отвореност и либерализация на пространството се осъществява с пешеходен пасаж през сградата на Парламента и по този начин обособява и главния вход за посетители. 

The Hemicycle – новата пленарна зала 

Новата заседателна зала на Европейския парламент The Hemicycle (Полукръгът) ще бъде разположена на по-горните нива в сградата, за да изпълни високите изисквания за модерна пленарна зала. Тя ще бъде оборудвана със съвременна техника, която позволява предаването на дискурса на демокрацията и в дигиталното пространство.

Визуализация на пленарна зала | източник: JDS Architects

Друг важен момент от дизайна на залата са прозоречните отвори в тавана, които осигуряват визуален диалог между парламента, градината на покрива, както и града и европейските граждани. Тази архитектурна метафора препраща към идеята за прозрачност и демократичност на властта.

Четете тук: Паноптикумът-архитектурен модел на властта

Съвременен прочит на античната агора

Кулминационен момент в цялата сграда се явява “Зелената агора” – ботаническа градина разположена на последния етаж на сградата. Вдъхновени от античните гръцки площади, които са основно пространство на обществено-политическия живот на елините, архитектите проектират градината да служи като топос на европейската демокрация.

Визуализация на ботаническа градина | източник: JDS Architects

Тя се явява мястото, където гражданите и членовете на Европейския парламент се срещат и обменят мисли. В допълнение към идеята за паневропейско общество стои и ландшафтното решение на парка, тъй като градината обединява растителност, характерна за всяка държава-членка и формира разнообразна европейска екосистема.

Комплексът на Европейския парламент

Сградата СПААК се помещава във внушителния комплекс от сгради “Еспейс Леополд” в центъра на Брюксел. Неговото изграждане също е следствие на архитектурен конкурс, организиран през 1988 г. от „Асоциацията на архитектите на CIC“ и спечелен от архитекта Мишел Букилон. Комплексът е в процес на застрояване от 1989 г. до 2004 г. и е изграден изцяло в постмодерен стил. Към него принадлежат и сградите Altiero Spinelli,  Willy Brandt и József Antal и наскоро ремонтирана сграда, доскоро функционирала като вход на гарата Брюксел-Люксембург. 

Схема на комплекса | източник: JDS Architects

Заедно с откритите обществени пространства и пешеходния мост, свързващ част от сградите, комплексът се явяват важна част от демократичното архитектурно наследство на Европа. Поради тази причина реновирането на част от него е предизвикателна и отговорна задача, пред която са изправени архитектите от EUROPARC. Тяхното решение запазва основните характеристики на сградата СПААК и пространствата около нея, но предлага нов съвременен облик, който успешно се вписва в съществуващия контекст.

Четете тук: Архитектурно съвремие в историческото сърце на Прага

източник: JDS Architects

Европейският парламент е символичен дом на европейската демокрация, централно място от съвременната история на континента. Неговото архитектурно наследство е важно не само за европейските законодатели, но и за гражданите, тъй като предоставя важни обществени пространства за диалог и за изживяване на европейската демокрация и нейните ценности и също така е централна точка за европейски празници и отбелязвания на общото демократично наследство.

Четете тук: Може ли архитектурата да съблече политическата си тежест?

 

Източници:

Archdaily: Design Collective EUROPARC Unveils the Winning Proposal for the Renewed European Parliament Building

JDS Architects: European Parlament Building

Страница на конкурса

Антония Косева

Вярва, че архитектурата отразява взаимоотношения между хора, пространства, идеи, и се стреми да я изследва през призмите на философията, критиката, историческия контекст. Обича да пие чай, докато навън вали, и прекарва свободното си време сред природата.

Остави коментар

Close Menu