Skip to main content
search

Срещнах се с инж. Валентин Василев, управител на „Изовал“, който ми разказа повече за изпълнението на покривните системи на новия обем на InterContinental, бившият хотел Radisson Blu. От решаващо значение за постигането на високо качество е изборът на хидроизолационни материали. Той ми разказа още защо и кога възникват проблеми в плоските покриви, що е то пароизолация и има ли почва у нас и сподели още иновативни детайли, хитрини и нови системи, които прилага в работата си. Но нека първо се върнем в началото…

Днес ще се разходим по жълтите павета. Преминаваме по площад „Батенберг“ и продължаваме към Софийския университет. В следващия момент сградите по бул. „Цар Освободител“ отстъпват, за да се разтворят пред емблематичното пространство на едноименния паметник.

Единственият полукръгъл площад в София, „Народно събрание“ е рамкиран от ключови сгради.

Кривата му е формирана от различни по типология и историческо възникване сгради. Този път ще се вгледаме в най-значителния обем от тях, познат доскоро като хотел „Радисън“. Ключовото му местоположение несъмнено му отрежда значимо място в хотелската индустрия на София. Като всеки развиващ се отрасъл, и той търпи своите промени. Едновременно с това се обновяват и сградите, които го приютяват.

През 2016 г. Radisson Blue сменя своя собственик и става част от световния бранд InterContinental.

Снимка: mila.bg

Това води след себе си нужда от разширяване и обновяване на хотела. Изготвя се проект за надстрояване на съществуващия двуетажен обем, ситуиран на ул. „Аксаков“, с още 6 етажа. След реализацията той съдържа хотелски стаи и подпокривен етаж с президентски апартамент с общ капацитет общо 132 легла. За да бъде понесено новото конструктивно натоварване, основите са усилени и са насадени нови колони. Архитектите решават да последват характерния детайл и цветово решение в архитектурата на новата част, за да се съхрани целостта на облика на хотела.

Снимка: gradat.com

Площад „Цар Освободител“ от птичи поглед

Управителят на „Изовал“, Валентин Василев, ми разказа повече за изпълнението на покривните системи на новия обем на InterContinental. От решаващо значение за постигането на високо качество е изборът на хидроизолационни материали. Инвеститорите залагат на иновативните FLAGSHIP продукти на ICOPAL, за полагането на които „Изовал“ е сертифициран, обучен изпълнител. Интересно е да се отбележи, че материалите за покрива имат

30 години поименна гаранция за системата на „Икопал“ директно от производителя.

Снимка: Валентин Василев

За сравнение, в цяла Европа гаранцията за материалите от производителя обикновено е 10 години. Системата включва студен, бързосъхнещ битумен грунд Siplast Primer Speed Primer SBS, битумни мембрани по патентована технология SPEED SYNTAN SBS – подложен с канали за вентилация WentilacjaBaza 3,0 Speed Syntan SBS и завършващ пласт Extradach Top 5,2 Speed Profile SBS.

Снимка: Валентин Василев

Това е бил първият обект, изпълнен от компанията на Валентин с тези материали и с такава дълга гаранция. Има опция и за удължаването й с още пет години, ако покривът се лакира със специалният  продукт, Silver Primer Speed Varnish SBS. Той отразява по-добре слънцето и в резултатът покривът не се нагрява. При определени комбинации от материали, поименната гаранция от производителя може да достигне и до 45 години.

Снимка: Валентин Василев

Защо и кога възникват проблеми в плоските покриви?

Ако има проблеми с изпълнението, то те се проявяват още през първата година, след като минат четирите годишни сезона. Валентин споделя, че обикновено такива се появяват не от материалите, а от изпълнението или от скрити дефекти. „Лесно е да се ритат топчета по равното. Но за изпълнение на характерните детайли се искат и определени знания, и майсторлък, както и изпълнителят да не го мързи да ги изпълни, защото те отнемат време.“

Проблемите с плоските покриви се създават и още по време на строителството – ако над хидроизолациите се правят тераси, поставят се скелета, подмятат се материали или инструменти или се ходи отгоре. От друга страна, често пъти се причиняват от недомислени детайли.

Самите материали се произвеждат с по-завишени показатели, за да имат в края на гаранционния си период качествата, които се декларират, дори след продължителен престой по складове. Валентин обобщава, че на материалите нищо няма да им стане, ако са качествени. Проблемът се корени другаде. Внасят се и се произвеждат продукти, които не са подходящи за българските климатични условия, просто защото са по-евтини. Трябва да се вземе предвид, че

България е една от страните в света, които имат най-много годишни преминавания на температурата през нулата.

Това се отразява много негативно на покривните системи. „В България няма норми за хидроизолация за плоски покриви. Има само една наредба, която не е добре написана още в самото си начало.“

Що е то пароизолация и има ли почва у нас?

Снимка: Валентин Василев

След замазката върху покрива е необходимо да се положи пароизолация. Често пъти у нас обаче се използва полиетилен, който не е подходящ. Правилният материал е битумна мембрана с вложка от алуминий. Върху покрива на „Радисън” също е положена пароизолация с алуминиево фолио. 700 кв. м са изпълнени само за един ден, защото е използван самозалепващ материал. След изпълнение на пароизолацията обектът вече е защитен от атмосферните води.

Определено гледката от покрива на InterContinental е била плюс за работния процес. Предизвикателство е било централното местоположение на хотела, тъй като трудно се влиза с кола. Доставката на материали се е извършвала с малък бус, който е пристигал рано сутрин, за да може да бъде вкаран. Имали са само едно място за кола, където да се пристига с инструменти.

Снимка: Валентин Василев

Работата на обекта

Управителят на „Изовал“ ми разказа за още иновативни детайли, хитрини и нови системи, които прилага в работата си. Самият той споделя, че по цял ден е на обекта, не можеш да го откриеш в офиса. Има нужда от въздух. Още повече, не седи с ръце в джобовете, а работи редом с работниците. Харесва си работата и това много си личи. Споделя, че в България има изобилие от строителни фирми, които се ръководят от хора с друго образование. Те нямат отношение и познания към строителните обекти. „Това да си предприемач не те прави добър мениджър.“

Хубаво е, че има изпълнители, които си разбират от работата и се стараят по най-добрия начин да имплементират нови детайли и продукти, които биха довели до по-високо качество на покривната система. А ние продължаваме да се вглеждаме не само към сградите, а и над тях…

 

Кристин Джалова

Архитект, който споделя силен интерес към различни мащаби на проектирането - от интериор, през жилищни сгради, до градоустройство. Анализира взаимовръзките между нивата и търси успешните намеси в сложния градски контекст. Смята теорията на архитектурата за необходима основа на успешната практика, а всяка една статия за малък проект, който отваря нови хоризонти, размисли и диалог.

Остави коментар

Close Menu