Skip to main content
search

След като преди по-малко от месец ви разказахме за уникалното селище на Дядо Коледа в Лапландия, днес продължаваме темата с още един уникален проект в близост до Полярната окръжност – Kakslauttanen Arctic Resort.

Kakslauttanen Arctic Resort предлага спираща дъха гледка към Северното сияние. | Снимка: kobu.co

Вероятно в списъка с желания на много от нас фигурира желанието да видим на живо магичната красота на полярните сияния. Представяли ли сте си обаче какво е усещането да имаш възможността да прекараш една нощ под Северното сияние?

Нощен кадър над стъклените иглута на Kakslauttanen Arctic Resort

Макар и да звучи като приказка, съществува място, където това е възможно. То се нарича Kakslauttanen Arctic Resort и е разположено в близост до Полярната окръжност, 

Там, където светлинното шоу на природата е най-силно, а зимата продължава месеци наред. 

Съставено е от стъклени иглута, които предлагат изключително висок комфорт и спиращи дъха гледки на своите посетители. Разделен условно на 2 части – източно и западно селище, курортът е уникален не само с красивата гледка, но и с вложените в реализацията му технологични решения.

Кадър, заснемащ светлинните явления, известни като “Северно сияние” над Kakslauttanen Arctic Resort по време на Полярната нощ. | Снимка: kubo.co

Концепцията зад архитектурния облик на стъклените иглута

Идеята да даде на гостите на комплекса уникалното изживяване да спят под Полярното сияние хрумва първо на собственика му – Jussi Eiramo. За да проучи най-добрите възможности за това, той се обръща към историята на развитието на жилищата в най-северните части на света. Така постепенно се заражда концепцията за изграждане на стъклени иглута. Оптималната форма на иглуто предлага не само добри показатели на топлинни загуби, аеродинамика и комфорт на обитаване, но и уникалната възможност за 360-градусова гледка. 

Стъклените ингута на комплекса Kakslauttanen предлагат спираща дъха 360-градусова панорамна гледка към Северното сияние. | Снимка: kobu.co

Конструирането на стъклените иглута като инженерно предизвикателство

Макар в момента комплексът да е съставен от 65 стъклени иглута, конструирането им се оказва истинско инженерно предизвикателство. Предложеният от собственика на комплекса дизайн изглеждал невъзможен за реализация. Иглутата трябвало да са проектирани така, че да понасят изключително екстремни метеорологични условия – свирепи ветрове, носещи страховити снежни виелици, минусови температури и снегонавявания. 

Конструкцията на иглутата се състои основно от стоманена носеща част и окачени панели от специално пригодено термостъкло

В работата над проекта били ангажирани едни от най-добрите проектантски фирми във Финландия. След многократни изпитания на прототипа, първите стъклени иглута в света биват реализирани през 1999 г.

Конструктивно сградите са решени като усилена метална конструкция, към която са захванати стъклени панели. 

Поради това че стъклото е единствената преграда между интериор и екстериор, за реализацията на проекта били използвани специални термостъкла. Свойствата на този материал позволяват запазване на константна температура вътре, като същевременно се избягват топлинни загуби.

В комплекса има и традиционни за района на Финландия къщи, изградени от цели дървени трупи. Към тях има специално обособена зона, наподобяваща изцяло стъклените иглута, която също дава възможност за панорамни гледки | Снимка: booking.com

Другото голямо предимство на термичното стъкло е, че запазва видимостта отвътре навън ясна. Топейки снега, който се наслагва по фасадната обвивка на павилионните постройки, той създава уникална възможност за гостите да изпитат усещането, че са под открито небе

Снимка: kobu.co

Туристи от цял свят пътуват до северните райони на Финландия, за да се насладят на красотата на природата и завладяващата магия на светлините през дългата полярна нощ. Малцина обаче са тези, които успяват да усетят чувството да заспиш с поглед, устремен към Северното сияние. Това се дължи на факта, че днес комплексът е едно от най-популярните места за нощувка в района. 

Биляна Апостолова

Студент по архитектура в Университет по архитектура, строителство и геодезия. Обича да пътува, да изследва нови места и да изучава нови култури, да анализира влиянието на архитектурната среда над обществените процеси. Споделя убеждението, че архитектурата е философия и синтез между наука и изкуство.

Остави коментар

Close Menu