Skip to main content
search

След миналогодишното ми посещение в град Порто, интересът ми към португалската архитектура се увеличи и това ме провокира да вникна поече в една от основните типологии, а именно къщата и какви са нейните метаморфози през годините. Когато си говорим за съвременна архитектура и тенденции, няма как да не обърнем поглед и към архитектурните начала и традиции на съответната сградна типология. За португалската архитектура през последните петдесет години може да се каже, че симбиозата между традиция и иновация е основополагаща и дава ясно своя материален израз в творчеството на отличителни архитекти като Алваро Сиза, Едуардо Соуто де Моура, Фернандо Тавора и техните последователи.

Част от брега на град Порто / Снимка: Станимира Гетова

Специфичните архитектурни характеристики в облика, формообразуването и градежа на къщите е породен от атмосферните условия и географското разположение. Бреговата линия с дължина 832 километра към Атлантическия океан обуславя силната връзка между Португалия и морето, което се явява основен начин за комуникация с останалия свят. Днес все повече и повече хора преоткриват красотата на португалското крайбрежие, с красивите плажове и скалисти пейзажи. Това довежда до появата на ново строителство, което обаче успява да бъде в унисон с природата и характера на предшестващия го сграден фонд. В тази статия ще ви разкажа за няколко съвременни примера за къщи, разположени на брега на атлантическия океан. 

CASA DE CHÁ DA BOA NOVA

CASA DE CHÁ DA BOA NOVA / Снимка: Станимира Гетова

Тъй като без традиция, иновацията няма отправна точка и възможност да се прояви, първо ще насоча вниманието ни назад във времето към първия проект в творческия път на Алваро Сиза, а именно – CASA DE CHÁ DA BOA NOVA. Чаената къща показва майсторски усет по отношение на композиция и овладяване на теренните особености.

CASA DE CHÁ DA BOA NOVA / Снимка: Станимира Гетова

В действителност сградата е разположена върху бетонови основи, а стените се подават съвсем леко над скалите, докато дървеният покрив, разчленен на повърхнини, ориентирани под различни наклони, внимателно обгръща стените и формира пространствата отдолу. Така освен интимна атмосфера се създават и множество рамкирани погледи към морската синева, който допринасят за усещането за хармоничност и сливане със заобикалящата среда

Casa Elíptica / Mário Martins Atelier

Casa Elíptica/ Източник: Google Images

Архитектите на Casa Elíptica залагат на скулптурен подход при формообразуването като залагат елипсата в основата, но оставят на обема да се разгърне и да бъде оформен от заобикалящия го ландшафт в търсена на баланс между пълнота и празнота, тежест и ефирност, светлина и сянка или предметът и неговият образ. Функционалните групи в къщата се разгръщат около централното патио, което е маркирано от овален отвор в покрива, позволявайки на падащите сенки да маркират пространството отдолу по различен начин през деня.

Zauia House / Mário Martins Atelier

Zauia House/ Източник: Google Images

Mário Martins Atelier демонстрират по-скоро строго геометричен подход във формообразуването като залагат на хоризонтална структура, наподобяващата паралелепипед в обемно отношение. Пространствата в къщата се развиват линейно, като всички те са ориентирани към правоъгълен басейн, съпровождащ цялата дължина на сградата. Наклоненият характер на терена отваря пространство под част от обема на сградата, който е подкрепен от елегантни колони, потъващи измежду разнообразна растителност и така се създава усещането, че сякаш къщата левитира над склона.

UNI / Mayer & Selders

UNI / Източник: Google Images

Интересен пример е къщата UNI, която се намира на югоизточния бряг на остров Мадейра, в близост до рибарското селце Jardim do Mar. Тя е разположена върху стръмни скали на 400 метра надморска височина. Това налага къщата да се развие на две тераси. Тъй като идеята е сградата да функционира като две отделни студия, предназначени за гости, терасирането прави пространствената организация по-лесна.

Интериорът на UNI / Източник: Google Images

На долното ниво апартаментът се формира като едно общо пространство, което прелива между различните функционални зони и е отворено изцяло към морето. Апартаментът на втората тераса представлява обем с двойна височина и скосен таван, а на второто ниво е разположено леглото, откъдето гостите могат да се насладят на спираща дъха гледка към безкрайността на морската шир, рамкирана от огромна витрина. Отвън на междинните тераси са разположени зеленчукови градинки, които напълно съхраняват характера на обитаване на остров Мадейра.

Carrara House / Mário Martins Atelier

Carrara House/ Източник: Google Images

Carrara House изхожда от обема на паралелепипед, ориентиран с дългата си страна към морето, който обаче се разтваря и разчленява на повърхнини, които създават различни по характер пространства. Впечатляващ е басейнът, който се развива на две нива – веднъж на основното ниво, където всъщност е провесен над друг басейн, разположен под него.

Carrara House/ Източник: Google Images

Архитектите споделят, че залагат на простите обеми и еднообразие в материалите, които дават възможност на окото да се успокои и фокусира далече върху хоризонта. Всички функционални групи са организирани на основното ниво като имат достъп до 30-метровата тераса, която се явява медиатор между различните пространства в къщата.

А как изглеждат невидимите къщи в Гърция?

Изключително приятно впечатление оставя у мен нагласата и усетът, с които биват проектирани съвременните жилища в Португалия.  Желанието да се придържаш към традицията и запазването на силна връзка с природата и контекста е достойно за уважение и подсказва за високо ниво на разбиране на човешката същност. Надявам се този архитектурен прочит на темата да послужи като източник на вдъхновение, което по-често да намира материалния си израз и у нас.

Станимира Гетова

Архитект със страст към всевъзможни архитектурни явления в заобикалящия ни свят. Обича четенето, история, изкуство, танци и рисуване. Вярва, че пътуването е безценен източник на вдъхновение, нови знания и представи за света.

1 коментар

Остави коментар

Close Menu