Skip to main content
search

Темата за екосистемите в бизнеса изправи участниците в Академия Лидерите пред нови предизвикателства. Модула и дните на отворените врати на Академия Лидерите водеха представителите на Saint-Gobain Weber България – Петър Космев и Сияна Гочева. С презентацията си те обясниха на студентите, че екосистемите в бизнеса са динамични и съвместно развиващи се общности от разнородни участници, които създават и улавят добавена стойност както чрез сътрудничество, така и чрез конкуренция.

В контекста на темата, те им зададоха три казуса, апелиращи към създаването на екосистеми, които да решат няколко наболели проблеми на строителството в България. Те бяха за системи за рециклиране и използване на големите количества строителни отпадъци, за недостига на специалисти по строителни дейности, както и за несъответствията между декларираните характеристики на строителните материали по документи и реалното им представяне.

След презентациите на следващата седмица, екипът на компанията, начело с управителя Снежана Семова, отличи представянето на сивия отбор. Той предложи екосистема за контрола над характеристиките на строителните материали, а специална награда получи жълтият отбор за своята идея за създаване на обучителна платформа.

Ето какво сподели Снежана Семова за казуса и представянето на участниците:

  • Защо се спряхте върху тези три казуса в строителството в България?

„СТАРАЕМ СЕ ДА прогнозираме КАК БИ ИЗГЛЕЖДАЛ СТРОИТЕЛНИЯТ БРАНШ ПРЕЗ 2050 Г.“

„Компанията Weber в цял свят поставя този въпрос на разискване. В строителния свят основният проблем ще бъде липсата на суровини. Един от начините за решаването му е създаването на екосистема. Най-ефективните екосистеми в момента са тема, която се обсъжда на глобално ниво. Решихме, че най-добре би било, като част от международна компания, ние да представим тази концепция, на младите хора, които излизат от университетите. Така се надяваме да ги подготвим за бъдещите казуси, които ще решават в работата и живота си. Осъзнавахме, че темата е сложна и че може би ще объркаме участниците. Разчитахме обаче, че те са много адаптивни и обичат да търсят информация. И очакванията ни бяха оправдани –  участниците в Академия Лидерите се справиха перфектно.“

  • Смятате ли, че участниците са разбрали какво са екосистемите в строителството и как те работят?

„Мисля, че голяма част от участниците са разбрали и са третирали казуса по начина, по който си представяхме. Надявам се това да е било благодарение на ясната презентация, с която се постарахме да представим екосистемите в природата и общото, което имат те с екосистемите в бизнеса. Смятам, че голяма част от младите хора наистина са разбрали какво е екосистема. Това, което е още по-важно е, че те представиха не само различни решения на зададените казуси, но и разработен продукт, който може да се използва веднага.“

  • Кое от предложените решения за екосистема намирате за най-подходящо? С какво най-много ви впечатли отборът, който го представи?

„Харесах решението и презентирането на сивия отбор. Ставаше въпрос за платформа, с която те предлагат проследяване на вложените продукти във всеки един момент на изпълнението на обекта. Тази платформа дава достъп на всички участници в екосистемата – тези, които контролират, сертифицират, използват, заявяват и произвеждат. Мисля, че тя има изключително приложение предвид IT културата, която имаме. Единственото предизвикателство, което виждам, специално за България, е привличането на част от участниците като държавните институции, например. Може би те биха се поколебали да приемат тази инициатива, тъй като самите те не се чувстват подготвени да се включат или защото към момента това не е приоритет за тях.“

Кристина, Ромина и Здрава от сивия отбор.

Потърсихме мнение и от сивия отбор, победителите в казуса. Те споделиха пред нас своите трудности и това, което според тях ги е отличило:

  • Какво ви затрудни най-много в казуса?

Според Ромина „най-трудно беше да проследим откъде извира този проблем, кои са засегнатите в него. След като наредихме нещата и направихме проучване, отговорите дойдоха сами.“

  • Какво допринесе за доброто представяне на вашия отбор? Какво ви отличи?

Здрава споделя: „За мен вече сме добре сработени. Имаме си начин на работа, знаем кой как мисли, мислим в различни посоки, успяваме да комбинираме нашите идеи.“

„Преодоляхме различни страхове с това да се изказваме, да спорим.“

„Също така вече имаме опит, който добихме с презентациите. Отличи ни и увереността в идеите, които имаме.“

Бихте ли предложили друго решение за екосистема след като получихте обратна връзка?

Ромина, Здрава и Кристина отговарят с „не“. „Бихме направили подобрения по платформата – да вкараме повече модули, повече опции, но идеята с линейната информация от заводите към нея остава. За съжаление, елиминираме човешкия фактор, но по този начин ликвидираме и корупцията, грешките със сертификатите, подправянето, фалшифицирането и така нататък. Просто бихме развили още платформата.“

Снимки: Карина Дикова

Георги Мърхов

Архитект и любител пианист. Търси архитектурата във всички аспекти на човешкия живот. Стреми се да я разглежда и представя от различни гледни точки.

Остави коментар

Close Menu